Каков мотор...?

Go down

Каков мотор...? Empty Каков мотор...?

Post  dvormak on Thu Jan 22, 2009 11:20 am

Уште на почеток да не бидам сватен погрешно: се мисли на каков мотор за патување...
Значи, според возните карактеристики, совладувањето на теренот (он и оф роуд), трошоците за одржување, издржливоста, капацитетот на товарење, можностите за преправки и додатоци...итн...
Според досегашните мои разгледувања по форумите на оваа тематика, посебно се истакнуваат 2 модела, и тоа Kawasaki KLR650 (оној од 1989 до 2006/7, новиот модел од 2008 е некако нежничок и по шминкерски) и BMW R1200GSA (и неговиот претходник R1150GSA),

Каков мотор...? 19_klr10 Каков мотор...? 71607710

нормално и двата се во сосема различна ценовна категорија, а и според капацитетот на машината, но сепак некако се истакнуваат покрај останатите мотори за долги патувања (или Trumper-и како што популарно ги нарекуваат)
Мое лично мислење, иако некако дојдов до Kawasaki KLR650, но онаа понежната верзија- Tengai и, иако засега според потребите и карактеристиките совршено ми одговара, сепак некако Suzuki V-Strom ми влече око...

Каков мотор...? Vstrom10

Да се разбереме, како што имам истакнато и по другите форуми, сеуште BMW R1200GSA е мојот "Dream Bike" I love you ... тотално неуништива машина !Што мислите вие?
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Каков мотор...? Empty Re: Каков мотор...?

Post  badi on Thu Jan 22, 2009 7:46 pm

брат ствар на вкус е тоа ,ако би бирал од ова приложеното сепак сум за Kawasaki-то...
а инаку сем чопер не би возел ништо друго Very Happy
badi
badi

Number of posts : 47
Age : 46
Location : Skopje-Macedonia
Motorcycle : Regal Raptor SPT 350
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.myway-badi.com.mk

Back to top Go down

Каков мотор...? Empty Re: Каков мотор...?

Post  Simeon.S. on Thu Jan 22, 2009 11:11 pm

Каков мотор?
Од мое лично искуство преферирам пред се да ја имам удобноста и уживањето при возењето. Не би сакал кога би застанал и би се симнал од мотор да ме болат зглобовите на дланките, половината и колената, а исто така и мојата сувозачица. Но сепак е работа за лично преферирање. За мене крузерите и туринг моторите имаат најдобра позиција за подлога вожња. Но сега за низ град, или до овде, до онде погоренаведените последици може и да не се забележат. Ствар навике. Не е лошо да се проба се, па да се најдеш себе си каде припаѓаш и кој модел ти одговара спрема твојот стил и начин на возење.
Simeon.S.
Simeon.S.

Number of posts : 57
Age : 48
Registration date : 2009-01-20

View user profile

Back to top Go down

Каков мотор...? Empty Re: Каков мотор...?

Post  Nikolce on Fri Jan 23, 2009 1:22 pm

E sega kakov motor bi sakal i kakov motor imam se dve razlicni raboti. Se uste mislam deka kupuvame motori spored toa kolku ni stiga djepot a ne toa sto go sakame . Ako se misli na kakva kategorija togas definitivno turing ,bidejki udobnosta pri vozenjeto mi e pred se .Ne sum ljubitel na agresivno vozenje iako nekogas kade uslovite go dozvoluvaat toa znam i da ja odvrtam rackata za gas malku poveke .Znaci brz i komforen motor za dolgi patuvanja . Vo sekoj slucaj pri izborot na kategorijata na motorot trgnuvame od toa kolku istiot mozeme da go koristime .Tuka mislam na toa dali za sekojdnevna upotreba za niz grad ,popladnevni prosetki nadvor od urbana sredina ,vozenje za vikend ili dolgi turing patuvanja. Bidejki samata rabota mi dozvoluva samo vikend vozenje Sad i eventualni podolgi patuvanja koi gi planiram Very Happy go imam ovoj motor (cbr 1000 f ) i gi zadovoluvam moite zelbi se razbira spored moznostite koi gi imav pri momentot na kupuvanje. Inace bi vozel i BMW k 1200 LT a da imam malce poveke slobodno vreme i poveke pari bi sednal i na Honda Varadero 1000 .
Aj dosta e pocnav veke da se filmam lol! lol!
Nikolce
Nikolce

Number of posts : 21
Age : 51
Location : BITOLA
Motorcycle : HONDA CBR 1000 F
Registration date : 2009-01-22

View user profile

Back to top Go down

Каков мотор...? Empty Re: Каков мотор...?

Post  Тоше on Mon Mar 02, 2009 12:43 pm

Без да навлегувам во она што представуваат декларирани, потврдени и непотврдени перформанси и карактеристики, ако муабетиме за двата типа мотор кои според мојата телесна конструкција, возраст и карактер ми одговараат, едниот кој би сакал да го имам(за жал не се произведува повеќе) е Honda - Africa Twin
Каков мотор...? Africa%20twin
А дугиот е Honda Magna:
Каков мотор...? StreetRod1
Тоше
Тоше

Number of posts : 31
Age : 56
Location : Скопје
Motorcycle : Crow cm250uh
Registration date : 2009-02-27

View user profile

Back to top Go down

Каков мотор...? Empty Re: Каков мотор...?

Post  Zuty on Sat Oct 03, 2009 3:17 pm

Ај да се умешам и јас.... тоа магната од горната слика се престорила во Харли...хехеххе..заразно е изгледа...

За патување он и малце офф роад..дефинитивно дуал спорт...!!
КЛР кавасаки...јок еден цилиндар...и не е толку покажан...моето претражување по форуми го потврдува тоа... не е за премногу долги патувања..!
е сега ако го има човек ..ќе заврши добра работа..но не е без мани.. и бољки!!

В-стромот 80% за пат и тако тоа е ок ама тежок за офф...треба многу преправки да се прават..амортизацијата прва на ред.. целосно..!

БМВ-то е тешко 1000тона и не е толку неуништиво...проблемите со карданот се на далеку познати и ги има на сите форуми по нетот..!!!! А и за те паре има да се изнавозиш околу светот...!!!! Shocked

Хонда Африка твин ... е поприлично супер сем потрошувачката..кој вика дека е под 8л. лаже..!!!!!!!! Тежок е и малце му фалат магариња... Laughing но со задоволство би го земал..

решение после долго разгледување и попријатно за џеб ... за нашите услови е проверената V машина на Хонда ..Трансалпот во било која верзија...!!!

600-ката е проверена и лесна и одлична за умерен офф-роад!!! лесно се сервисира одлична амортизација ..издржлива до бескрај..!

650-ката е малце поорјентирана кон асфалтните патишта и малце е понежна...но одлична машина... без некои посебни бољки..!!!

700-ката е супер но ...$$$$$$$$$ Mad aj ќе поефтини во иднина на старо.. со мали преправки одлична за све..(амортизацијата треба да се среди исто и кај 650-ката)

ех то је то...!

cyclops

Zuty

Number of posts : 9
Age : 49
Registration date : 2009-10-03

View user profile

Back to top Go down

Каков мотор...? Empty Re: Каков мотор...?

Post  Тоше on Sat Oct 10, 2009 1:15 pm

Magnata на фотката е харли, точно. Ја ставив како опција која ја најдов на еден сајт каде некој од Магна направил нешто слично на тој модел, но линкот до таа фотка беше мртов па ја постирав оваа. Еве исправка:
Каков мотор...? Supermag
Каков мотор...? Honda-magna
Две варијанти, понова и постара, не се далеку со преправка од првично постираната фотка
Тоше
Тоше

Number of posts : 31
Age : 56
Location : Скопје
Motorcycle : Crow cm250uh
Registration date : 2009-02-27

View user profile

Back to top Go down

Каков мотор...? Empty Re: Каков мотор...?

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum