15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци

Go down

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Empty 15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци

Post  Admin on Tue Mar 17, 2009 1:29 pm

Е па вака се започна во саботата по предлог на Бени додека ни беа на гости да направиме една кратка вожња во околината на Скопје.Додека пиевме пивце и грицкавме Бени им прати пораки на Трте,Бади и гостинот од Холандија г.Рене. Идејата беше Козјак или Катланово,му дадов предлог ако идеме во Катланово можеме да отидеме до с.Градмаци кое се наоѓа на 3км. над Катлановска бања. И договорот падна одиме за Градманци поголемиот дел од друштвото не бил таму. Инаку една од нашите совозачици влече корени од тоа село така да не бевме комплетни странци таму. Се договоривме да поголемиот дел од групата се соберат во 11.00 пред AS-Motors на водњанска,а јас и windy_woman ги пречекаме на бензиската на Макпетрол каде што ќе одбереме дали ќе се возиме по стариот пат или по автопат до Катланово. Додека ги чекавме некое кадро за проверка на опремата за сликање.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Dsc07456u

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Dsc07457

Групата дојде кај 11.20 на зборното место,малку на сонце по едно кафе и договор од која страна да одиме. Падна договор да одиме за Катланово по стариот пат бидејќи од таа страна има по разновидна природа и општество Smile .

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Dsc07458

Стигнавме во Катланово преку мостот према бањата од горната страна негде пред крај на асвалтниот пат едно табличе на кое пишува

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci059

Десно по насоката на патоказот и следните 3км. земјен пат кој очигледно е тампониран пред година или две без многу дупки и сосема ок за возење со мотор.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci056
дел од патот
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Dsc07473

Сепак земјаните патишта мора да се возат со многу поголема претпазливост бидејќи не знаеме зимата какви замки ни оставила по нејзиното заминување.На две до три места тампонот беше испран,а останати беа само камењата кои со поголемо внимание мораше да се поминат,за на крај да стигнеме до средсело како би рекле старите близу до селската чешма. Раскопчувањето и ослободувањето од опремата на прекрасното викенд сонце.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci001

Ова е с.Градманци и неговата природа.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci010
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci006
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci033
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci007
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci025

Мала прошетка до соседниот брег каде што се наоѓа едно мало црквиче пресвета Богородица каде направивме мала пауза и освежување.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci036
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci044

Тука од јакото сонце некои од посетителите успејаа да си најдат заштита.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci046

По кратката пауза и некоја запалена свеќа во црквичето тргнавме назад према селската чешма да се освежиме малку со ладната изворска вода.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci023
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci022
и сите нели освежени.
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci021

Пат за назад мислевме дека постои пат кој ке не врати од другата страна но по некој си 200-300 метри асфалтот ни заврши,а со тоа и надежта за да направиме цел круг околу Катлановска Бања. Цурик назад и по истиот пат до бањата каде малку се прошетавме,одморивме и освеживме со по едно пиво ладно ѕидарско од 0.5 за само 50 денари подобро здравје.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci079
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci076
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci078

а ова дело се вика МУЛТИПЕРСОНАЛИТИ

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci080

еве и една комплетна за крај

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci074

Верувам дека со овој мал дел неможе да се опише сето она што сме го поминале за тие неколку саати прошетка но доволно да го споделиме со сите други љубители на природата и убавите работи. Еве усте неколку слики од природата и убавините на Катлановска бања за крај.

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci086
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci084
15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci082

Дојде време за собирање и припреми за покрет према дома недела и неделни ручеци. Све најубаво до следното возење по прекрасните предели на мајка природа.

Admin
Admin

Number of posts : 7
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://mototouring-mkd.forum-express.com

Back to top Go down

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Empty Re: 15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци

Post  dvormak on Tue Mar 17, 2009 1:51 pm

Навистина ТОП !!!
Еве и мој мал фото-придонес кон приказната на Леон:

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci003

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci011

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci017

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci024

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci030

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci031

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci032

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci037

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci038

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci040

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci042

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci054

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci072

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Gradmanci073
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Empty Re: 15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци

Post  windy_woman on Wed Mar 18, 2009 4:02 pm

Прекрасно беше затоа што сите ние имаме заедничко нешто. Љубов кон моторите и природата. Додуша мене и коренот ме влече па нормално е да кажам е прекрасно. Инаку селото е скоро напуштено. Но, старите куќи се сведоци за некогашниот убав живот. Мислам дека во селото сега има само 1 постојан жител. Останатите доаѓаат за викенди и одмори. Како што ми кажува мајками селото некогаш броело 300 куќи, а изворот со ладна вода одамна тече. Дури и дедото на мајка ми незнаел да и каже од кога датира. Има и една интересна легенда за некој извор односно некоја друга вода која никако неможеле да ја сопрат, а преку нок почнала да извира сред родното поле на некој човек. Така на сон на човекот му се јавило дека првите три невести кои ке се појават на полето мора да бидат жртвувани и закопани токму на тоа место, за водата да престане да му нанесува штета. Човекот тоа и го сторил и водата престанала да тече. Има и една друга легенда која ја поврзуваат со претходнава. Имено некогаш соселанец на мајка ми почнал да копа бунар. Но, како одел надолу и надолу се повеќе се слушал страшен звук (како некој да лупал на тенекија). Соселанецот овој звук го сватил како предупредување и лош знак и веднаш го затрупал и изградил бунар на сосема друга локација. Мислел дека тоа се трите невести од легендата.

windy_woman

Number of posts : 4
Age : 42
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-22

View user profile

Back to top Go down

15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци Empty Re: 15,03,2009 Викенд вожња до Катланово и с.Градманци

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum