Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Thu Apr 30, 2009 12:19 pm

Ete, si dojde vremeto da trgneme.
Utre nautro, okolu 5 casot so Mimi trgnuvame na 10 dnevno patuvanje so motor na relacija Skopje-Teningen-Skopje.
Pripremite okolu motorot traea vekje podolgo i završija sinokja so mali detaljcinja, t.e. lepenje na 3M-Scotchlite traki na vidni mesta... (kako elka go ukrasivme, malku selski, no sepak považno e da bideš zabeležitelen neli Wink )
Planiranata ruta (posle mali izmeni) e sledna:
Skopje-Belgrad-Nova Gradiška-Sisak-(Bled) Ljubljana-Villach-Lienz-Innsbruck-Garmisch Partenkirchen-Freiburg-Teningen
a na vrakjanje:
Teningen-Freiburg-Weil-Bazel-Lugano-Verona-Venecija-Trst-Umag-Dubrovnik-Tirana-Struga-Prilep-Skopje
Bidete site pozdraveni, pa se citame od 11-ti Maj natamu afro
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  zpal on Thu Apr 30, 2009 1:35 pm

dvormak wrote:Ete, si dojde vremeto da trgneme.
Utre nautro, okolu 5 casot so Mimi trgnuvame na 10 dnevno patuvanje so motor na relacija Skopje-Teningen-Skopje.
Pripremite okolu motorot traea vekje podolgo i završija sinokja so mali detaljcinja, t.e. lepenje na 3M-Scotchlite traki na vidni mesta... (kako elka go ukrasivme, malku selski, no sepak považno e da bideš zabeležitelen neli Wink )
Planiranata ruta (posle mali izmeni) e sledna:
Skopje-Belgrad-Nova Gradiška-Sisak-(Bled) Ljubljana-Villach-Lienz-Innsbruck-Garmisch Partenkirchen-Freiburg-Teningen
a na vrakjanje:
Teningen-Freiburg-Weil-Bazel-Lugano-Verona-Venecija-Trst-Umag-Dubrovnik-Tirana-Struga-Prilep-Skopje
Bidete site pozdraveni, pa se citame od 11-ti Maj natamu afro
Srecen pat i ubavo da si projdete,pa pratite po put nekoju sliku da ve vidimo, bounce
zpal
zpal

Number of posts : 5
Age : 41
Registration date : 2009-02-10

View user profile

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  badi on Thu Apr 30, 2009 1:49 pm

брат среќен пат ,да имате убаво време и ветер во грб... поздрави узпат сите шо ќе те пречекаат и праќај смс да знаеме како си и кај си !
Wink
badi
badi

Number of posts : 47
Age : 46
Location : Skopje-Macedonia
Motorcycle : Regal Raptor SPT 350
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.myway-badi.com.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  Simeon.S. on Thu Apr 30, 2009 4:49 pm

Среќен нека Ви е патот...убаво да си поминете ....и се надевам дека на враќање ќе ве пречекаме во Струга а после Ве носиме на ручек во Прилеп на ширдени прилепски Smile)))
Simeon.S.
Simeon.S.

Number of posts : 57
Age : 48
Registration date : 2009-01-20

View user profile

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  Nikolce on Thu Apr 30, 2009 9:00 pm

Среќен пат и убаво време да ве прати .Се гледаме на Албанска граница на 10.05.2009. Поздрав и до Мими
Nikolce
Nikolce

Number of posts : 21
Age : 51
Location : BITOLA
Motorcycle : HONDA CBR 1000 F
Registration date : 2009-01-22

View user profile

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Sun May 03, 2009 8:31 am

samo na kratko da vi kažam deka sme dobri, prvata večer spievme vo Strmac- Nova Gradiška, a vtorata vo Ljubljana, vo zatvor Very Happy
Sve e OK, sekade ne prečekaa odlično, imame i novi prijatelčinja...
Vremeto prviot den ne ni beše baš nakloneto, doždot ne sledeše do N.Gradiška, no koga veke stignavme, se pojavi sonceto i super beše...
Deneska prodolžuvame niz Avstrija do Germanija- Garmisch...
ako najdeme net, ke si pišeme
POzdrav do site i prenesete natamu... lol!
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  Nikolce on Mon May 04, 2009 4:24 pm

Bravo za toa sto se javuvas ! Pozdrav do Mimi ,dobro vreme da ve sluzi i sreken pat ! Pa prva prilika kako i sto rece - pisi povtorno . Za vremeto ne si ja stegaj dusata,sekogas po dozdot idi sunny Very Happy Very Happy
Nikolce
Nikolce

Number of posts : 21
Age : 51
Location : BITOLA
Motorcycle : HONDA CBR 1000 F
Registration date : 2009-01-22

View user profile

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  Simeon.S. on Thu May 07, 2009 10:33 pm

Па друштво неколкумина од нас сме со намера да одиме за Струга, т.е. на граничниот премин со Албанија во недела на 10.05.2009 за да ги пречекаме Бени и Мими. Да го искористиме денот а и да се видиме со нашите патници. Планот на Бени му беше некаде на пладне околу 15.00 да ја минат границата на тој дел. Тргаме од Прилеп во 10.00 од пред рекламите, потоа Битола на Лук Оил се чекаме со Николче и Соња и одиме лагано за Охрид и Струга. (доколку нема измени во планот кај Бени и Мими) Ако сака некој да не дружи ...повелеле!
Simeon.S.
Simeon.S.

Number of posts : 57
Age : 48
Registration date : 2009-01-20

View user profile

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  Nikolce on Fri May 08, 2009 3:39 pm

Idam se razbira a ke idi i Aleksandar so Yamahata enduro. E sega dali ke bidi "lagana "voznja ke vidime lol! lol! lol! lol!

ps.I da ima izmeni vo planot na Beni Struga se odi !
Nikolce
Nikolce

Number of posts : 21
Age : 51
Location : BITOLA
Motorcycle : HONDA CBR 1000 F
Registration date : 2009-01-22

View user profile

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Mon May 11, 2009 1:35 pm

Епа другари, еве, стигнавме синоќа точно на полноќ
На сите ви благодарам за бодрењето и убавите мисли...
Прекрасно си поминавме !
Кога стигнавем дома ми идеше само да си земеме чисти алишта и да продолжиме
Малку да си ги средиме сликите и импресиите, па ке ставиме едно репортче на форумов ...

Извинете за промената во планот, но во интерес на време моравме да ја смениме рутата и да си дојдеме преку косово.

Се гледаме следна прилика
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Tue May 12, 2009 7:47 pm

како за старт, за тие што се нестрпливи, качив неколку слики на суратликитап (демек- facebook) еве го линкот: https://www.facebook.com/album.php?aid=2010801&id=1106255372&l=36a9431d63
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:29 pm

Еве, после скоро 5 месеци, конечно успеав да најдам време и да склопам една репортажа за нашето патување...
Првичната рута претрпе некои промени, во интерес на наше растеретување и релаксирање, па неколку планирани дестинации беа оставени за следна прилика, но, силом прилике, некои и ги додадовме...
Па да почнеме:

Петок, 1-ви Мај 2009, 5 часот наутро... моторот веќе припремен и натоварен од претходната вечер, нестрпливо чека да го јавнеме и да го издуваме во наредните 10 дена (потајно ни подготвува едно “с’плајз”, ама отом-потом Very Happy )
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1004
Тргнавме малку подоцна од планираното, па за малку го промашивме Бади, кој не чекаше на излез од Скопје за да не испрати (tnx Бади и сори што доцневме)
Прво застанување ни беше веќе кај наплатната рампа- Илинден (после х. Белви), застанавме за да ги облечеме кишните одела, како одевме накај Табановце, облаците беа се поцрни и пцрни, а и веќе имавме понекоја капка на визирите, па си рековме со време да си се спастриме... и да знаете дека не згрешивме...
само што ја поминавме границата (МК-СРБ) дождот се засили и упорно не пратеше низ клисурата на Јужна Морава.
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1015
Сабајлето тргнавме од Скопје само со кафе, па решивме да направиме пауза во Предејане, да се засушиме малку и да појадуваме
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1011
Лепиња со кајмак и чајче...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1010
а надвор истура ли истура
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1013
После појадокот времето почна полека да се смирува, па си продолживме, незнаејки дека е тоа само едно мало “затишје пред бура”
После Ниш патот беше засушен, па за час стигнавме до Белград
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1017
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1021
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1022
Ни требаше добри 40-тина минути да го поминеме Белград, гужва- леле мајко, ама го поминавме и тоа.
Само што ја поминавме границата (СРБ-ХР) затишјето престана cyclops
Јак бочен ветер од десната страна, едноставно го поместува предното тркало 20-тина см. налево и за дел од секундата се наоѓаш во следната лента, а асфалтот мокар, врне... и тоа врне и грми, а го гледаш облакот само над автопатот Neutral , лево и десно од автопатот виножита и сонце Suspect
Требаше првата вечер да преспиеме во Сисак, но не успеавме да стигнеме до таму. Наместо тоа, Дарио и Ана (ги знаете де, оние што дојдоа во Мариово враќајки се од Јордан), не поканија да преспиеме во Нова Градишка, т.е. во излетничкото место Стрмац.
Така и направивме.
Само што се исклучивме од автопатот, се појави сонцето.
Не пречекаа во центарот на Нова Градишка и не однесоа во Стрмац, прекрасно излетничко место, каде локалниот мото клуб Диабло, секој 1-ви Мај организира хуманитарен собир. Секој си носи понешто за јадење, заедно го припремаат, јадењето се продава по симболични цени, а сите пари што ке ги соберат ги донираат во хуманитарна цел. Конкретно ние кога бевме таму, акцијата беше за лекување на едно детенце...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1045
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1042
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1035
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1036
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1037
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1038
Итересно беше што требаше да преспиеме на некој таван, на сунгери, но кога локалните бајкери дознаа дека сме од Македонија, не сместија во една вила, која случајно или намерно е во сопственост на фудбалерот Звонимир Бобан ... што да расправам- плазма ТВ, камин, во дворот печењара...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1034
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1033
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1026
Вечерта присуствувавме на забавата на МК Диабло... нови пријателства, муабети, пивце, чобанац... м,м,м... прекрасен завршеток на првиот ден од патувањето...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1028


Last edited by dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:43 pm; edited 1 time in total
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:29 pm

Сабота, 2-ри Мај... Утринско кафенце во дворот на клубската куќичка...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1039
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1046
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1047
мало развозување по околината (прекрасно ! мора да се отиде пак!)...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1050
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1056
Собравме парталите и се упативме преку Нова Градишка, првин до Сисак...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1068
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1081
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1083
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1087
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1088
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1090
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1092
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1094
Во Сисак се видовме со Мргуд (Дејан), арно ама сликите од таа средба се кај него, нашиот апарат остана без батерии (резервните ги заборавивме дома)...
И така после паузата во Сисак и гужвата во Загреб, продолживме кон следното наше преноќиште- Љубљана.
Веднаш после граница (ХР-СЛ) се најдовме со екипата за дочек. Морам да напоменам- ПРЕКРАСНИ ЛУЃЕ !
Не пречекаа на граница, и не испратија до граница следниот ден... цело време со нас...
Не однесоа на прекрасна вечера...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01690
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01691
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01692
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01694
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01695
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01697
(е како да не, само мото скопје знаело да се слика со ѓезме во кафана Laughing )
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01698
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01699
(од лево на десно: Матеја, Славица, Маус, Мими, јас и Марјан)
... не прошетаа низ Љубљана...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01700
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01712
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1103
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1104
... вечерта не стрпаа на спиење во затвор Laughing
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1120
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1097
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:36 pm

Недела, 3-ти Мај...
... сабајлето не пречекаа на утринско кафе...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01714
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01713
... не советуваа за понатамошното патешествие...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... DSC01715
... не прошетаа до Бледското езеро...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1146
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1125
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1126
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1128
(мојот неуспешен обид малку да го растеретам моторот Wink )
... и не испратија до граница, до влезот на тунелот Караванке (долг скоро 8 км.)...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1155
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1132
... се поздравивме и си ветивме дека повторно ке се видиме (а и се видовме во Мариово)... и се разделивме... тие назад накај Љубљана, а ние низ тунелот во Австрија...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1157
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1158
Австрија е многу убава за возење, поготово со мотор. Планираната рута преку Алпите, во консултација со пријателите (почеток на Мај е премногу рано за алпските патишта), ја заменивме со автопат, но и по автопат беше доста интересно и живописно...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1167
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1170
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1172
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1185
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1192
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1199
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1201
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1204
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1207
Понекоја кратка пауза на одмаралиштата покрај автопатот, инаку опремени со тоалети со автоматски системи за пуштање на вода во вид на водопад, све во склоп со природата... едноставно не се опишува, туку мора да се доживее таков начин на вршење нужда Laughing
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1208
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1217
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1221
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1225
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1226
И така, додека си разгледуваш наоколу, одеднаш сваќаш дека веќе не си во Австрија, туку во Германија...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1228
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1238
... веднаш поинаква природа, колони на автопатот, сите возат константно 120 км/ч...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1240
... налетуваш и на понекој колега- моторџија, па си мавтате cheers ...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1244
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1246
Интересно беше, што малку залутавме Very Happy Се исклучивме од автопатот и продолжуваме по “ландштрасе”. Арно ама, рутата што ја извадив од интернет ги имаше помешано местата низ кои што требаше да поминеме, па така место нагоре, на планина, не однесе надоле, покрај едно интересно езерце (кое ли да беше Rolling Eyes )
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1248
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1249
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1252
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1253
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1254
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1264
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1265
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1274
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1283
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1285
Ај што залутавме, ама кого и да прашаш незнае да те упати...
На крај застанавме на една бензинска пумпа и муабетот со дечкото што работеше таму, се одвиваше вака:
(јас)- Здраво дечко, да те прашам дали патов води накај Гармип-Партенкирхен?
Типчето молчи, ме гледа ко теле...
(јас)- извини, ме разбираш, зборуваш германски?
(тој)- да да, те разбирам, ама не ми текнува... како го рече местото?
(јас)- Гармиш-Партенкирхен
(тој)- незнам, не ми текнува ко е тоа место...
(јас)- алооо, врвот Цугшпице, ски центар, една од најпознатите ски скокалници во светот...
(тој)- не ми текнува... чекај девојка ми да ја прашам...
Ја вика девојкава и еве ја таа (плавуша Laughing )
(таа)- кажете?
(јас)- здраво, прашувам за пат, како да стигнам до Гармиш-Партенкирхен?
И кај нејзе ист случај... ме гледа ко теле... туку одеднаш се врти накај дечково
(таа)- абе како се викаше местото кај што бевме лани на зимување?
(тој)- аааа, да да, тоа е...
Мене во меѓувреме му превре, па незнаев на ова дали да се смеам или да плачам...
(тој)- ааа, сте ја утнале, ке треба да се вратите назад едно 70 км. па на кружниот тек првата десно...
И така, да скратам малку, се упативме натаму, во меѓувреме уште на 2 места утнавме, важно на крај стигнавме кај што требаше Laughing - Гармиш-Партенкирхен, населбата Граинау каде што беше нашето хотелче...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1293
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1290
и веднаш спроти прозорот, познатата ски скокалница (чиниш секој момент некој скијач ке ти улета низ џамот Laughing )
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1291
Вечерта малку шетање, јадење (во ресторанче кое на менито имаше, верувале или не- Ајвар Shocked ) и на спиење...
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:37 pm

Понеделник, 4-ти Мај... Врне... 
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk1296
Се натоваривме на моторот и на искачање еден чичко ми вели- Ееее, во вакви моменти човек посакува да вози кола, нели? ... а јас му викам- Не, зошто?...
ми вика- Па врне... а јас – Па што ако? Laughing
Го оставивме така чудејки, и си продолживме по патот со облаците...
Се прошетавме малку низ Гармиш-П. многу интересно и живописно градче... јес да врнеше, ама што има везе...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2001
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2003
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2006
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2007
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2009
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2013
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2015
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2020
И така си продолживме кон следната дестинација- Тенинген...
Арно ама... дојде волкот и ја изеде Црвенкапа Laughing Laughing Laughing ... мала шала...
Значи, арно ама, моторот баш тој ден реши да ни го приреди своето с’лплајз Laughing
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2021
имавме 5 убави прилики да се запознаеме со техниката на Kawasaki и на крајот на денот, точно на пола пат до Тенинген, во едно мало градче на Боденското езеро, кутрото тоа испушти душа. За иронијата да биде поголема, тоа се деси пред вратата на еден автосервис (Autohaus Osvald), арно ама, 9 часот навечер и никаде живо пиле.
Силом прилике останавме таму да преспиеме... во хотел Штркче Very Happy
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:38 pm

Вторник, 5-ти Мај... Сабајлето станавме рано, појадував на брзина и веднаш се упатив до сервисот да си го поправам моторот и да продолжиме по патот.
Луѓето беа и повеќе од љубезни, ми го ставија на располагање целиот потребен алат. Бргу си завршив знаејки точно што е проблемот- Свеќицата.
Матеја уште во Љубљана ми нудеше клуч за свеќици, ама јас (глуп) не го земав, мислејки да си купам еден за мене во првата Louis продавница што ке ја сретнам... ама до тогаш не сретнавме ниедна Mad
Како и да е, завршивме работа, го оправивме моторот и продолживме кон Тенинген...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2023
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2030
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2041
Патот водеше покрај изворите на реката Дунав и Фрајбург...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2056
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2058
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2066
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2070
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2079
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2084
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2085
И конечно до Тенинген, во седиштето на фирмата MRA, кои беа многу загрижени за нас, бидејки бевме најавени дека ке стигнеме претходниот ден
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2090
Се сместивме близу до Тенинген, во едно мало местенце по име Малтердинген, имаше и мало езерце и бања, а дворовите на куќите... што да раскажувам... како од бајка...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2092
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2095
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2097
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2101
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2102
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2104
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2105
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2106
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2108
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2111
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2116
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2118
После прошетката, следеше заслужениот одмор со пивце и вечера...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2119
... дојде келнерот и се заборави местејли прибор за јадење... Laughing
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2120
После вечерата, повторно на мала прошетка, колку да ни спадне јадењето...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2123
Laughing
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2124
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2125
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:38 pm

Среда, 6-ти Мај... Се собравме сабајлето и правец- Ваил ам Маин, во продавницата на Louis...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2127
Окапавме таму, како Алиса во земјата на чудата Laughing
Земи ова, земи она, и додека трепнеш имаш 2 торби повеќе... како ли да ги сместиме сега?
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2128
Се сместивме некако, и правец- Швајцарија...
Искачаме на граница од Германија, и на влез во Швајцарија, полицаецот стои на страна со рацете во џеб и само ги гледа колите како поминуваат. Застанувам јас на страна...
(тој)- Што застана?
Ги вадам пасошите од џеб му ги покажувам и му велам: Господине, ние сме од Македонија, треба да имаме виза за да влеземе во Швајцарија, па земете ги пасошите, погледнете...
(тој) Дечко ај не ми прави гужва, вози понатаму Laughing
Бреееј, човек да не можел да се пофали со пасошот... ц,ц,ц Laughing Laughing Laughing
Швајцарија ја поминавме цела во истиот ден, од север кај Базел, до југ кај Лугано...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2130
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2143
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2159
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2160
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2161
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2163
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2171
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2174
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2185
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2190
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2204
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2201
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2215
Сакавме да поминеме на алпскиот премин Готард, ама временските услови на преминот беа премногу лоши, на подножјето имаше предупредувачки табли, па место тоа поминавме низ 17 км. долгиот Готард тунел... за мене најлошо мото-искуство досега 
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2198
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2200
Попладнето стигнавме во малото место Брусимпиано, на езерото Лугано, но од Италијанската страна.
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2229
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2231
(во позадина се гледа хотелот во кој бевме сместени, 4****, а само 49 € вкупно за двајца вклучувајки појадок Surprised )
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2240
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2242
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2239
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2233
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2235
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2238
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2243
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2244
Вечерта излеговме да јадеме (а што би друго кога сме веќе во Италија) пица, а за десерт... Laughing
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2249
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:39 pm

Четврток, 7-ми Мај... Ух... ужасен ден... прв и последен пат возам мотор на автопат во Италија... СТРАШНО !!!
Се довлечкавме некако и до Венеција. Се сместивме во хотел Виена... Laughing се наоѓавме во Венеција, во хотел Виена, со газди- Кинези :lol Laughing Laughing
Фативме автобус (за тој ден ми беше преку “таквото” од возење мотор) и се упативме кон стариот град (за некое чудо, сеуште не потонал сосема Laughing )
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2261
Убаво, интересно доживување е да се шета по лавиринтите од сокаци и мостови, но не беше баш она што го очекувавме... некако го имаше изгубено оној шарм што го пропагираат сите... преголема гужва, кинези насекаде, па дури и гондолиерите веќе не се тоа што некогаш биле (кинези и африканци Surprised )…
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2263
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2288
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2289
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2290
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2292
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2295
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2299
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:39 pm

Петок, 8-ми Мај... Се упатуваме, овојпат по локални патишта, низ разни мали места, околу Трст, и конечно до оној дел од патувањето кој најмногу го очекував- Јадранската магистрала...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2303
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2304
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2305
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2307
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2308
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2309
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2310
Стигнуваме во Умаг околу пладне... прекрасна релаксирана вожња, а после сместувањето во апартманите на одмаралиштето Стела Марис, ни остана и време да попливаме во студените северни Јадрански води... бррррр...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2335
Вечерта ги дочекавме Трте и Јоцо и заедно присуствувавме на првата вечер од мото собирот на МК Стааари Рокери од Умаг...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2334
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2313
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2314
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2315
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2316
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2317
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2318
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2319
Поторно се сретнавме и со Матеја...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2320
... а запознавме и многу нови пријатели...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2321
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2322
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2324
(дел од еротското шоу Laughing )
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2325
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2326
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:40 pm

Сабота 9-ти Мај... Се успавме и тргнавме тек околу пладне. Планирана дестинација ни беше Дубровник, но едвај стигнавме до Сплит. Како и да е, уживавме возејки по Јадранската магистрала...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2341
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2342
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2347
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2349
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2351
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2354
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2357
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2358
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2359
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2360
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2361
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2363
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2364
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2365
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2368
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2369
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2370
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2371
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2372 Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2375
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2376
...сонцето грее (но не беше премногу топло), немаше гужва, асфалтот загреан, гумите исто така... лепат како селотејп... а кривинките само те мамат да го легнеш моторот се подоле и подоле... додека не стругнат ногарките на асфалтот...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2373
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2374
По пат застанавме во Црквеница, да се видиме со Зец, Никола и Дамир (колку што се сеќавам слики има Зец, а и Никола понекоја, ке ги замолам да ги додадат тука), а прошетавме и низ Задар, уживајки во прекрасните, смирувачки звуци на водените оргуљи...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2377
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2378
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2379
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2380
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2382
Продолжуваме понатаму...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2390
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2393
Во Сплит стигнавме во 9 навечер, најдовме сместување и веднаш на спиење...
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Fri Oct 02, 2009 7:40 pm

Недела, 10-ти Мај... 5 часот наутро, моторот веќе натоварен, ние подготвени, се качуваме и врррммммм.... накај дома...
Апаратот повторно не извиси додека поминувавме низ прекрасните пејсажи покрај реката Неретва (мала Венеција), но некако го оправивме во Црна Гора...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2394
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2396
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2397
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2399
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2400
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2401
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2405
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2406
Паузата за ручек ја правевме во Сутоморе, во мото-кампот Lloyd и јадевме “чудеса од меса” bounce
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2408
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2409
sunny беше прекрасно, па моравме и малку да се “осолиме” во морето Wink
Некаде попладне, после 4, го јавнавме моторот и продолживме накај дома, првин по клисурата на Морача...
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2410
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2412
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2415
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2416
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2417
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2418
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2420
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Sk-Te-Sk2421
Кај Рожај не фати дожд... на планинскиот премин пред граница (кон Печ) на фати и малки снег... во Печ веќе ни се стемни... пред Приштина на една бензинска поигравме и малку фудбал... и конечно (откако замалку карши Кастм Паб ке не собереше еден дедо со Лада Самара), точно на полноќ, стигнавме дома...
За 10 дена поминавме 10 држави (11 со се Косово), точно 4053 км., 5 пати го расклопувавме моторот, сменивме 2 свеќици, запознавме мнооооогу нови пријатели, се видовме и со мнооогу стари пријатели (за жал неколку промашивме, ама здравје, секогаш постои следна шанса), поминавме низ 4 годишни времиња (сонце, дожд, ветер, снег, грмотевици), возевме по секакви патишта, брзо и споро... ни еден миг не ни беше досадно, заморот што на моменти го чувствувавме беше сладок... и првата следна прилика, повторно би се впуштиле во ваква авантура ! Wink
До следната вожња... afro
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  badi on Sat Oct 03, 2009 3:18 am

шо да се каже на ова Question Very Happy Very Happy
екстра брат и може да ви завидуваме дур не се стаиме и ние у слична мото-вожња Wink
badi
badi

Number of posts : 47
Age : 46
Location : Skopje-Macedonia
Motorcycle : Regal Raptor SPT 350
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.myway-badi.com.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  dvormak on Sat Jun 12, 2010 10:24 am

конечно, после година и кусур, се докопав до сликите од Црквеница со Зец, Никола и Дамир Laughing
Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... IMG_0537
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu... Empty Re: Skopje-Teningen-Skopje, malku odokolu...

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum