5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK

Go down

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Empty 5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK

Post  dvormak on Mon Sep 07, 2009 12:23 pm

Викендоот 5/6 Септември 2009, си направивме интересна тура низ Македонија, со или без повод, и од кои причини- не е важно. Важно е тоа што си поминавме ПРЕКРАСНО !!!
Да пробам вака да пренесам дел од импресиите:

Се собравме сабајлето на вообичаеното место. Кафе, муабетче, трчање по ствари што сме ги заборавиле Laughing ...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009002

и така се забавивме малку, па ја дочекавме и колоната од Рели Независност на МК...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009003

Им мавнавме за добар пат, почекавме малку (да им дадеме фора) и тргнавме...

Прва станица- одмаралиштето кај црквата св. Богородица пред Велес...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009005
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009006

Потоа во Прилеп ни се придружија останатите и си продолживме кон Битола...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009007
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009009

Пред Битола, во селото Крклино, беше нашата втора станица, Авто- Етно Музејот на чичко Борче (www.muzejkrklino.mk)...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009025
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009013

Домаќините прекрасно не пречекаа...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009012
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009024

... и ни ја покажаа својата колекција од стари коли, мотори, кочии, мебел, носии... и многу други работи, кои ги собирале повеќе од четврт век...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009014
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009015
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009017
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009018
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009019
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009020
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009022
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009023

Пред да си одиме, како што е редот не почастија со сокче, водичка, пита и колачи, а на излегување, не испрати бубата на чичко Борче, офарбана со прекрасни цветни мотиви
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009016

Патот продолжува покрај Битола, Ѓавато, покрај плантажите преполни со познатата ресенска јаболка, Отешево...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009027
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009028
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009029
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009031

Е така е тоа, кој си има ветробран од MRA може и цигара да си пуши додека вози Laughing (мала реклама Cool )
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009030

Во Отешево мала пауза и психичка подготовка за убавините и патот на Галичица...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009036

и се впуштаме нагоре по еден од најубавите национални паркови во Македонија...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009037
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009038
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009039
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009040
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009041
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009042

Од Галичица се симнавме во Љубаништа, каде пробавме да се изценкаме за цената за поставување на шатор, која навистина е превисока (600 ден. шаторско место + 40 ден од човек за туристичка такса). Арно ама, луѓево сакаат пари од туризам, а не сваќаат дека се во Охрид, а не на Азурна обала и тоа вон сезона, па инатот не ни даваше да им платиме толку, реално за тие пари можевме да се сместиме во приватно сместување, но сепак намерата ни беше кампување, па си се упативме на плажата кај св. Наум и тука си ја подигнавме нашата шаторска населба... Гитарче, скариче, пивце, муабети, смеење, зезанции... до ниедно време во ноќта...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009045
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009047
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009048
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009051
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009052
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009053

Попладнето водата беше топла, а и езерото беше мирно (како стакло) па јас и Мими си попливавме, а останатите решија тоа да го сторат следниот ден...
Епа следниот ден си останаа неизбањати Razz , ладно беше, матна водата, бранови...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009056
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009057

И така, си го испивме утринското кафе...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009055

... се спакувавме и си фативме накај Охрид.

Во Охрид малку тмурно, поради прогласениот ден на жалост за жртвите од бродот што потона претходниот ден во водите на езерото.
Краток појадок и освежување...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009062

... мала прошетка и разгледување...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009063
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009064
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009066
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009067
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009068
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009069
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009070
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009071
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009072
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009077
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009078
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009079

...неколку заеднички фотки...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009073
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009076

... и додека трепнеш, поминал денот.

Се разделивме, кој накај Прилеп, кој накај Скопје.
На Стража кратка пауза, кафе, мекици, ово-оно...
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009080

... и секој по дома.

Од сесрце им се заблагодарувам на пријателите што не придружуваа на оваа авантура, оние кои дојдоа покасно и не промашија во кампот Љубаништа, Чехот што го сретнавме на Галичица, младиот Пољак кој кампуваше со нас, учесниците на Рели Независност кои ги сретнавме во Охрид и на крај, на Наумче, кој цела ноќ будно го чуваше нашиот камп Very Happy
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Reli2009061

До следната вожња...
dvormak
dvormak

Number of posts : 141
Age : 45
Location : Скопје
Motorcycle : Kawasaki KL650- Tengai
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.asmotors.mk

Back to top Go down

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Empty Re: 5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK

Post  Makedonec on Mon Sep 07, 2009 1:04 pm

одлично искористен викенд, браво
Makedonec
Makedonec

Number of posts : 6
Age : 49
Location : Veles, Makedonija
Motorcycle : Yamaha Fazer 600
Registration date : 2009-02-09

View user profile http://picasaweb.google.com/mkcrossbearers

Back to top Go down

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Empty Re: 5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK

Post  Simeon.S. on Mon Sep 07, 2009 6:16 pm

Па да додадам и јас некоја фотка од викенд возењето во еден од прекрасните краеви кои ги има Македонија и секако со прекрасно друштво - GUARDIAN ANGELS MACEDONIA

Откако се докомплетиравме во Прилеп и мало освежување ние го започнавме возењето а останатите го продолжија и понатаму .....

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0110

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0111
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0112
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0113
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0114
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0115
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0210
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0211
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0212
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0213
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0214

Малку забава со ДЏ-БАДИ scraching на “гранафоно“ Smile))
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0215

А потоа и малку опаа ихааа БАДИ & ОРГУЉА-БЕНД
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0216
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0217
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0218
5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0219
Simeon.S.
Simeon.S.

Number of posts : 57
Age : 48
Registration date : 2009-01-20

View user profile

Back to top Go down

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Empty Re: 5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK

Post  Simeon.S. on Mon Sep 07, 2009 6:26 pm

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0220

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0221

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0222

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0223

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0224

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0225

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0226

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0227

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0228

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0229

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0230

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0231

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0232

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0234

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Img_0235
Simeon.S.
Simeon.S.

Number of posts : 57
Age : 48
Registration date : 2009-01-20

View user profile

Back to top Go down

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Empty Re: 5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK

Post  badi on Tue Sep 08, 2009 12:23 am

ekstra provod ,неам зборови .... ајде васо уште твоите слики и таман Very Happy
badi
badi

Number of posts : 47
Age : 46
Location : Skopje-Macedonia
Motorcycle : Regal Raptor SPT 350
Registration date : 2009-01-20

View user profile http://www.myway-badi.com.mk

Back to top Go down

5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK Empty Re: 5/6.09.2009 Тура: SK-PP-BT-OH-TE-SK

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum